Etat a własna działalność

Praca na etacie nie wyklucza własnej działalności, o czym zapewne wielu z was miało zapewne okazję się przekonać. Nie ma, bowiem, żadnych przeciwwskazań, aby wykonując swoje codzienne, żmudne obowiązki zawodowe, nie zarabiać jednocześnie na przykład na swojej pasji. Decydując się jednak na takie przedsięwzięcie, trzeba działać w sposób w sposób bardzo przemyślany.

Własny biznes – krok po kroku

Zastanawiając się nad otwarciem własnej działalności, mającej być uzupełnieniem naszego życia zawodowego, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad szansami powodzenia naszego zamierzenia, czyli określić branże, w jakiej chcemy zaistnieć, określić stopnień dopracowania naszego pomysłu oraz określić to jak mocno chcemy i jak mocno możemy się zaangażować w realizację naszego pomysłu

Autor zdjęcia: ollesvensson

Zastanawiając się nad otwarciem własnej działalności, mającej być uzupełnieniem naszego życia zawodowego, należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad szansami powodzenia naszego zamierzenia, czyli określić branże, w jakiej chcemy zaistnieć, określić stopnień dopracowania naszego pomysłu oraz określić to jak mocno chcemy i jak mocno możemy się zaangażować w realizację naszego pomysłu. Prawdą jest, że im bardziej przemyślana koncepcja, im więcej wysiłku w jej realizacje włożymy, tym większa jest szansa na pomyślna jej realizację.

Mając już sprecyzowana koncepcję należy koniecznie zabrać się za skonstruowanie solidnego biznesplanu, który w przyszłości będzie służyć nam, jako baza do prawidłowego funkcjonowania naszego biznesu (więcej: http://pierwszymilion.forbes.pl/biznesplan-dla-start-upu-jak-napisac-dobry-biznesplan,artykuly,194252,1,1.html). Biznes plan to nic innego jak:

 • określenie czynności koniecznych do podjęcia celem uruchomienia własnej firmy,
 • określenie czynności koniecznych do podjęcia po uruchomieniu firmy,
 • określenie codziennych zadań operacyjnych w ramach naszej firmy,
 • określenie kierunku rozwoju naszej firmy,
 • określenie intensywności rozwoju naszej firmy,
 • skalkulowanie pomysłów.

Mając już za sobą powyższe kolejnym, koniecznym do podjęcia krokiem jest wybór formy działalności oraz formy opodatkowania. Mamy, zatem do dyspozycji:

 • działalność o charakterze indywidualnej działalności gospodarczej,
 • działalność o charakterze spółki jawnej,
 • działalność o charakterze spółki cywilnej,
 • działalność o charakterze spółki partnerskiej.

Kwestie podatkowe prezentują się natomiast następująco:

 • opodatkowanie za zasadach ogólnych,
 • opodatkowanie podatkiem liniowym,
 • opodatkowanie na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
 • opodatkowanie na zasadzie karty podatkowej.

Wybór formy działalności oraz wybór opodatkowania warto wcześniej skonsultować ze specjalistą, doradcą podatkowym na przykład. Zanim jednak zdecydujemy się skorzystać z usług takowego warto sprawdzić, czy ma wykupione ubezpieczenie OC doradcy podatkowego. Jest ono obowiązkowe, mimo to jednak warto się upewnić.

Kolejnym zadaniem, z którym musimy się zmierzyć zakładając naszą firmę jest otworzenie rachunku firmowego. Teoretycznie nie jest to obowiązkowe, jest jednak zdecydowanie rekomendowane. Nie należy, bowiem nigdy mieszać finansów osobistych z firmowymi.

Mając już dobry biznes plan, wybrana formę działalności, formę opodatkowania oraz założone konto firmowe powinniśmy poinformować naszego pracodawcę o fakcie założenia własnej firmy. Co szczególnie istotne warto przy tej okazji zapewnić (zgodnie z prawdą, rzecz jasna) o tym, iż nasza dodatkowa, zarobkowa działalność w żaden sposób nie wpłynie na jakość wykonywanych przez nas obowiązków służbowych, a także zapewnić iż działalność ta będzie wykonywana poza godzinami i poza miejscem pracy.